MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down

Ceviz Fidanının Sulanması

ceviz bahçesi kurmaCeviz fidanları suya çok fazla ihtiyaç duymayan ağaçlardır. İhtiyacı olan suyun bir kısmını yağışlarla temin eder. Kalan kısmının ise sulamayla karşılanması gerekir. Vadi içlerinde dere ve çay kenarlarında yetişen ceviz ağaçları su ihtiyacını uzun kökleri vasıtasıyla akan sudan temin edebilirler.

Ancak kapama ceviz bahçeleri kurulmasıyla daha büyük alanlarda üretilen bahçelerde sulamaya ihtiyaç vardır. Araştırmalara göre ceviz ağaçlarının yıl boyunca su ihtiyacı 750-1500 mm civarındadır.

Ceviz Fidanı Sulama Zamanı

Sulama zamanları iklime bağlı olarak normal koşullarda yaz aylarında yapılır. Bu aylarda aşılı ceviz fidanları suya olan ihtiyaclarını arttırır. Hatta yıllık tüketimin kabaca yarısının bu aylarda yapıldığı söylenebilir.

Yapılan sulamanın, ceviz fidanına ve meyveye faydası açısından erken dönemlerde başlaması özellikle çiçeklenmeden sonraki haftalardan başlaması, küçük meyve döneminde arttırılması ve ceviz hasadına yakın azaltılması gerekir. Ceviz çeşitlerine göre su ihtiyacı değişir.
Ceviz bahçelerinde sulama metodu farklı uygulanabilir. Metotlar arazinin meiline, toprak yapısına, çeşidine, iklimine, ceviz üreticisinin bilgi ve ekonomik durumuna göre değişir.

Ceviz Fidanı Sulama Metodları

Kullanılan metotlar, salma, çanak, mini siprig veya damla sulama olabilir.
Taban suyunun yüksekliği cevizlerde arazlara yol açar. Bunun yanında aşırı sulama sonucunda da cevizlerde siyah çizgi hastalığı ortaya çıkabilir.

Yerli Cinsler

Kurumsal

Güneş Fidancılık olarak fidancılık sektöründe yılların verdiği bilgi ve deneyime dayalı olarak çalışmaya devam ediyoruz.

  

İletişim Bilgilerimiz

Bandırma Ofis ve Depumuz
Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13.km


  0535 799 87 71(Mümin Kargı)
  0535 764 51 88(Müjdat Kargı)