MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down

Franquette Ceviz Fidanı

franquetteYabancı ceviz fidanları arasında Chandler ceviz fidanının tozlayıcısı olan Franquette ceviz fidanı meyveleri lezzetledir. Meyve ağırlığı genel olarak 15 gram civarlarındadır. Fidanın ceviz içi meyve verimliliği ise yüzde elli dolaylarındadır.Kabuğundan çabucak soyulan bir ceviz vermektedir.

Franquette ceviz fidanının bu özellikleri, döllediği chandler ceviz ağacının verimini daha da artırmaktadır. Meyvenin toplanma zamanı Eylül ayının sonlarına doğru olur. Franquette cevizini hem kurutulmuş olarak tüketmek, hem de yaş olarak tüketmek olasıdır.


 

Ceviz Fidanında Tozlama Çok Önemli ve Gereklidir!


Ceviz yetiştiricileri için, verimi artırma konusu açısından tozlayıcı ceviz fidanı dikmek önemli bir ayrıntıdır. Tozlamanın istenilen sonucu verebilmesi için ana ceviz ağacıyla, tozlayıcı olarak ekilen ceviz fidanının birbirine uyumlu olması şarttır. Ayrıca hem ana ceviz fidanının hem de tozlayıcı fidanın aynı zamanda çiçek vermesi gerekir. Bir diğer ayrıntı da her iki ceviz fidanının aynı iklim koşullarını sevmesi, aynı yükseklikte ürün verebilmesidir. İşte fernette ceviz fidanı, ceviz fidanı tozlama konusunda fernor ceviz ağacı ile çok uyumludur. 

Chandler ve Franquette Amerikan Menşelidir

Amerikan menşeli olan Franquette ceviz fidanıchandler ceviz fidanı çeşidinin en iyi tozlayıcısı yani dölleyiyicisi olarak bilinmektedir. Her iki ceviz çeşidi de Amerikan kökenlidir. Bu ikili uyum içinde çalışır ve ikisi de karasal iklim koşullarını severler. Her ikisi de rakımı yüksek bölgelerde rahatlıkla yetişebilirler. İkisinin de çiçeklenmesi geç ve aynı zamanlarda olur. Mayıs ayı ikisinin de çiçeklenme zamanıdır. Her iki ceviz fidanı, ağaç ve meyve özellikleri olarak birbirlerine çok benzerler.

Tüplü ve Açık Köklü Fernette Ceviz Fidanları

Tüplü ceviz fidanlarının En önemli avantajı yılın her zamanında, uygulama yapmaya yani ekilmeye elverişli olmalarıdır. Yani tüplü fernette fidanları çıplak köklü fidanlar gibi yılın belli zamanlarında değil tüm yıl boyunca ekilebilmektedir. Ambalajlanması, korunması kolaydır. Sulama, gübreleme gibi yerlerindeki bakımları rahatça yapılır. Taşınırken tüplü kökler zarar görmez. Tüpteki fernette fidanları aşılı olmaları nedeniyle dikimi yapıldıkları zaman ilk yıl içerisinde ilk moral meyvesini vermeye başlarlar. Açık köklü ceviz fidanları ise kasım-şubat aylarında dikilir. Kargo maliyetleri daha düşüktür bu yüzden bahçe kurulumlarında daha çok tercih edilir. Yaşları genelde 2'dir. Boyları 1-2,5 mt. arası değişir.

Yerli Cinsler

Kurumsal

Güneş Fidancılık olarak fidancılık sektöründe yılların verdiği bilgi ve deneyime dayalı olarak çalışmaya devam ediyoruz.

  

İletişim Bilgilerimiz

Bandırma Ofis ve Depumuz
Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13.km


  0535 799 87 71(Mümin Kargı)
  0535 764 51 88(Müjdat Kargı)